Brela - Klenot Makarské riviéry

Potápění pod vodou a krása přírody nad vodou

Pokud jedete do Brely ze severu, je to hned první letovisko na Makarské riviéře. Žije zde asi 2000 obyvatel, z toho 150 v Gornja Brela, v horní části města, které se nachází na svazích Biokova, zde je i stejnojmenný národní park.

Níže ležící, novější část města Brela se rozprostírá přímo u moře a je rozdělena do několika částí, z nichž největší je Soline a Donje Selo.

Přístav Brela; Zdroj: brela.hr

Pláže v Brele patří bezersporu k tomu nejkrásnějšímu v Chorvatsku. Nejslavnější je pláž Punta Rata, která byla jmenována časopisem Forbes jednou z nejkrásnějších pláží světa. Ale ve skutečnosti jsou všechny pláže v Brele nádherné. A kochat se jimi můžete ve stínu velkých borovic nebo z moře při šnorchlování.

Pláže nejsou opuštěné, najdete zde restaurace, kavárny, obchody s ovocem, suvenýry. Ale za nočním životem s diskotékami si musíte zajet na Makarskou.
Pokud se na tyto pláže chcete vypravit autem a parkovat blízko moře, musíte si přivstat (nejlépe hledat místo už mezi 8–9 hodinou ráno).

Pláž Punta Rata; Zdroj: brela.hr

Ubytování v Brele

Přímo u moře je několik hotelů Bluesun Marina, Maestral a Bluesun Soline. Tyto hotely se nachází mezi centrem města a pláží Punta Rata. Nepatří k nejlevnějším, a tak je potřeba si za krásu místa trochu více připlatit.
Můžete zkusit i ubytování v apartmánech a to raději s předstihem. Není jich tu mnoho a ty levnější jsou brzy vyprodané. Obvykle se nachází na svazích nad obcí, v kaskádách, směrem k městu a přístavu. Samostatně stojící domy s bazénem najdete v této oblasti vzácně.

Horní Brela; Zdroj: brela.hr

V centru města existuje několik velmi dobrých restaurací a taveren. Doporučuji restauraci Bench, Burin a taverny Ivandica Dvori a Galinac. Pokud chcete jíst velkou pizzu, budete mít rádi Bistro Marko.
Nedaleko přístavu jsou dva malé supermarkety, kde si můžete koupit veškeré zboží denní potřeby. Pokud jste zde s vlastním stravováním a chcete nakoupit na celý týden, pak jeďte do větších supermarketů v Makarské.

V Brele můžete využít veškeré činnosti spojené s mořem nebo si pronajmout loď, zkusit paragliding. Rafting a canoning se odehrává v Omiši.

Výlety podnikněte do přírodního parku Biokovo, zajeďte si do Makarské a nebo si udělejte celodenní výlet do Dubrovníku (cesta trvá 3 hodiny).