Primošten - Turisty stále udivuje krása tohoto místa

Primošten je malé městečko mezi Šibenikem a Splitem. Staré město leží na ostrově, který je spojen s pevninou. Protože město je skutečně unikátní, míří sem turisté z celého světa. Láká je zde zajímavá architektura, mnoha pláží a křišťálově čistá voda. Z bývalého opevnění a strážní věže už prakticky nic nezbylo. Na nejvyšším bodě stojí kostel sv.Juraje, postavený v 15.století. Je zde i kostel sv.Marija s hřbitovem, odkud je fantastický výhled.

Restaurace Kamenar; Zdroj: primosten.hr

Podél promenády a ve starém centru je neuvěřitelně restaurací a kaváren, které nabízí místní kuchyni i kulinářské speciality. Po několikáté vyzkoušená je restaurace Kamenar, patří zde k tomu nejlepšímu. Primošten je domovem vína Babic, roste zde na kopcích všude kolem, a zahlédnete i velké množství olivovníků.

Oproti starému městu je sousední poloostrov Raduča hojně pokryt zelení a jsou zde hotely a apartmány. Je zde krásná oblázková pláž a nejznámější hotelový komplex – hotel Zora, který jako jeden z mála nabízí služby all inclusive. Půjčit si zde můžete loďku nebo šlapadlo.

Pláže zde mají dobrý přístup k moři a jsou velmi vhodný pro rodiny s dětmi. Pláže na poloostrově Raduča jsou oblíbené nejen u turistů, ale i u místních obyvatel, takže zde může být v hlavní sezóně těsno. Pro pohodu je zde bar a restaurace.

V blízkosti pláže si můžete zaparkovat za poplatek, jsou zde sprchy, záchody. K zapůjčení lehátka a slunečníky. Sportovní nadšenci uvítají tenisové kurty, hřiště na volejbal a badminton.

Pláž Primošten; Zdroj: primosten.hr

Obě pláže Velika a Mala Raduča jsou nejznámější pláže v Primoštenu. I když Malá Raduča nemá tak velký rozsah zařízení a služeb a leží v těsné blízkosti, hosté hotelů a apartmánů mohou směle využít její pohostinnosti. Jsou zde trampolíny pro děti a café bar.

Primošten má celkem 20 kilometrů pláží, z nichž většina je oblázková nebo skalnatá a to je hlavní důvod, proč nejsou v sezóně pláže přeplněné. Najdete zde skrytou zátoku, kde bude klid a ticho.

Z tohoto poloostrova vede romantická procházka do centra Primoštenu.

Co se týče nakupování, je zde několik supermarketů, které jsou otevřené denně, během sezóny až do pozdních večerních hodin. Downtown nabízí trhy s ovocem, zeleninou a najdete zde i rybí trh. Samozřejmostí je pošta a lékárna.

Velika Raduča – hotel Zora; Zdroj: primosten.hr

Večer to žije na nejstarší a nejznámější diskotéce Aurora, kde si rádi zahrají známí umělci z regionu i ze zahraničí. Pokud vás až tak tanec a hudba neláká, určitě najdete večerní pohodu podél pláže v centru města, v některé z kaváren.

Odtud se podnikají výlety do Národního parku Krka, Kornati, na Plitvická jezera a nebo celodenní výlet do Dubrovníku, Mostaru a Medžugorje.